Futbolhd.pl

W jakim wieku zacząć grę w piłkę nożną?

Piłka nożna to najpopularniejsza gra towarzyska na świecie. Wiele osób podejmuje się tego sportu, a zawody piłkarskie gromadzą zawsze rzesze kibiców przed telewizorami i na trybunach. Ta fascynująca aktywność fizyczna jest ogromnie popularna wśród chłopców, jednak coraz częściej dziewczęta również marzą o karierze piłkarskiej. Oczywiście w piłkę nożną może grać każdy, niezależnie od wieku. Istnieje wiele drużyn amatorskich, które spotykają się, by rozgrywać mecze dla zabawy. Są to zarówno młodsi, jak i osoby starsze. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby podejmować się tego sportu w starszym wieku. Jednak, aby osiągnąć sukces i realnie marzyć o karierze piłkarskiej, przygotowania trzeba zacząć dużo wcześniej.

Pierwsze spotkanie z piłką

Przyjmuje się, że aby dziecko miało realne szanse na zostanie zawodowym piłkarzem, musi rozpocząć treningi jak najwcześniej. Oczywiście “treningi” w tym wypadku oznaczają oswajanie z piłką. Ten etap dziecko powinno rozpocząć w wieku od 3 do 5 lat. I chociaż wydaje się to nieprawdopodobne, to efekty tego z pewnością będą zauważalne. Na tym etapie należy dać dziecku dużo swobody. Ma to być czas na zaprzyjaźnienie się z piłką i sportem. Nie należy wprowadzać zbyt dużych ograniczeń i wytycznych. Najwięcej czasu dziecko powinno spędzić na zabawie w kopanie piłki i grę na własnych zasadach. Dzięki temu oswoi się z tym przedmiotem i wstępnie ukształtuje koordynację ruchową, równowagę i zwinność.

Treningi ukierunkowane

Po pierwszym etapie oswajania z piłką następuje czas tak zwanych treningów ukierunkowanych. Takie zajęcia dziecko powinno zacząć w wieku od 5 do 10 lat. Etap ćwiczeń ukierunkowanych jest oczywiście trudniejszy od pierwszego, jednak nie jest to jeszcze typowy trening piłkarski. Tutaj już zostają wprowadzone odpowiednie zasady i niektóre elementy z gry właściwej, jednak wiele czasu poświęca się na ćwiczenia w formie zabawy. Oczywiście wszystkie te ćwiczenia mają przygotowywać dziecko do ruchów, które wykonuje się w piłce nożnej.

Rozpoczęcie specjalistycznych treningów

Ostatnim etapem są treningi specjalistyczne. Najlepiej, jeśli zawodnik na tym etapie jest w wieku od 10 do 13 lat. W tym czasie można już budować świadomość młodego sportowca. Tutaj oprócz specjalistycznych ćwiczeń i elementów gry wprowadza się tak zwane treningi motoryczne. Kształtują one poszczególne zdolności takie jak siła, szybkość, skoczność. Oczywiście nie jest to jednak jeszcze profesjonalna piłka. Taką formę przybierają dopiero treningi w wieku 15/16 lat.