Kluby hiszpańskie. Które najlepsze?

Hiszpański futbol klubowy od lat rozpala emocje kibiców także poza Półwyspem Iberyjskim. Zmagania o mistrzostwo Hiszpanii śledzi dziś cały zainteresowany piłką nożną świat i nie jest przypadkiem, że to właśnie w tym kraju ma miejsce prawdopodobnie najbardziej ekscytująca klubowa rywalizacja świata, ukrywająca się pod słowami El Clásico.

Real kontra Barcelona
Hiszpańska liga piłkarska wystartowała w 1929 roku i już w pierwszym sezonie dwa pierwsze miejsca zajęły FC Barcelona oraz Real Madryt. Jak się później okazało, ich walka o prymat na lata zdefiniowała futbol klubowy w Hiszpanii. Pierwsze mistrzostwo zdobyła Barcelona, ale dziś więcej tytułów ma Real, który zwyciężał w lidze już 34 razy. “Blaugrana” jest w tej klasyfikacji druga z 26 mistrzostwami kraju. Także “Królewscy” z Madrytu częściej triumfowali w rozgrywkach Pucharu i Ligi Mistrzów. Ich 13 zwycięstw w tych rozgrywkach to rekord, podczas gdy Barcelona okazywała się najlepszym klubem w Europie 5 razy.

“Duma Katalonii” ma za to aż 74 trofea wywalczone na krajowym podwórku, co jest wynikiem najlepszym w Hiszpanii. Real w swoim kraju wywalczył 66 pucharów. Barcelona wygrała także ze swoim wielkim rywalem więcej meczów bezpośrednich, ale to Real częściej triumfuje w spotkaniach rozgrywanych w ramach najważniejszych rozgrywek, czyli hiszpańskiej La Liga oraz Ligi Mistrzów. Dobrze pokazuje to, jak wyrównana jest wielka rywalizacja dwóch hiszpańskich gigantów.

Atlético Madryt – najlepsi z całej reszty
Klubem, który na przestrzeni całej historii La Liga najodważniej rzucał wyzwanie Realowi i Barcelonie, jest Atlético Madryt. Lokalny rywal “Królewskich” zajmuje 3. miejsce w klasyfikacji wszech czasów pod względem liczby zdobytych tytułów (10) i także w ostatnich latach jest jedynym, który regularnie potrafi włączać się do walki o mistrzostwo kraju z “Wielką Dwójką”.

Mistrzowie Ligi Europy i duma Kraju Basków
Bardzo duże ambicje ma ostatnio także Sevilla FC. To klub, który tylko raz sięgnął po mistrzostwo kraju, ale za to jest rekordzistą pod względem liczby triumfów w Pucharze UEFA i Lidze Europy. Klub ze stolicy Andaluzji rok w rok gra w europejskich pucharach i plasuje się w czołówce rozgrywek ligowych. Swoje wielkie chwile w historii hiszpańskiego futbolu miały też takie kluby jak Valencia czy Real Sociedad San Sebastian, ale nade wszystko Athletic Bilbao.

Ten niezwykły klub, który zatrudnia jedynie piłkarzy o baskijskich korzeniach, 8 razy zdobywał mistrzostwo kraju i pod tym względem jest gorszy jedynie od Realu, Barcelony i Atlético. Mimo że w ostatnich latach radzi sobie nieco gorzej, to nigdy nie wolno zapominać, że Athletic jest obok Realu i Barcelony jedynym klubem, który nigdy nie spadł z hiszpańskiej ekstraklasy.