Czy kobiety są dobre w piłce nożnej?

Piłka nożna kobieca na pewno nie jest tak popularna jak tak sama dyscyplina w wykonaniu mężczyzn. Piłkarki wciąż domagają się swoich praw i chcą zarabiać tyle ile piłkarze oraz żeby ich spotkania były pokazywane w stacjach telewizyjnych. Jednak od wielu lat jest to walka z wiatrakami, a kobiety nie są tak bardzo doceniane jak mężczyźni, choć w wydaniu żeńskim nie brakuję gwiazd.

Dla polskich kibiców kobiecą wersją Roberta Lewandowskiego jest Ewa Pajor, która znalazła się w gronie 25 najlepszych piłkarek świata. Pajor zaczynała swoją przygodę z piłką w Medyku Konin, w którym zdobywała dwukrotnie Mistrzostwo Polski, sięgając w tym czasie z reprezentacją Polski U-17 po Mistrzostwo Europy i tym samym zostając najlepszą zawodniczką tego turnieju. Znakomite występy w reprezentacji i klubie zaowocowały transferem do jednej z najlepszej drużyny w Niemczech VFL Wolfsburg i w swoim trzecim sezonie Pajor została królową strzelczyń rozgrywek Bundesligi. Już wcześniej szlaki w Europie przecierała inna znakomita zawodniczka reprezentująca nasz kraj.

Katarzyna Kiedrzynek od 2013 roku grała dla Paris Saint-Germain, z którym dwa razy awansowała do finału Ligi Mistrzów. Obecnie bramkarka jest klubową koleżanką Ewy Pajor w Wolfsburgu. Również najmłodsza z całej trójki Paulina Dudek doczekała się zagranicznego transferu i w 2018 roku powędrowała do Paryża. Opuszczając nasze Polskie podwórko, to obecnie najlepszą piłkarką na świecie jest Pernille Harder napastniczka obecnie występująca w Chelsea, a wcześniej występowała obok Ewy Pajor w ataku VFL Wolfsburg. Harder w swoich 251 meczach w piłce klubowej zdobyła aż 171 bramek, co jest fantastycznym wynikiem i nie jeden piłkarz może pomarzyć tylko o takich liczbach. Dunka wciąż jednak czeka na najważniejsze wyróżnienie indywidualne w kobiecej piłce nożnej, czyli złotą piłkę. W 2018 roku Harder zajęła drugie miejsce w tym plebiscycie.

A wyprzedziła ją inna znakomita napastniczka Ada Hegerberg, która dla Olympique Lyon zdobyła 144, a do tego wyczynu potrzebowała tylko 117 meczów. Wszystkie przykłady pokazują, że wśród piłkarek również są jednostki wybitne, które biją rekord za rekordem. Możemy spokojnie porównywać je do najlepszych piłkarzy na świecie takich jak Cristiano Ronaldo, Lionel Messi czy Robert Lewandowski. Na całym świecie jest wiele uzdolnionych piłkarek. Mamy to szczęście, że w Polsce również znajdziemy perełki. Warto zwrócić uwagę na Adriannę Achcińską, która w wieku 17 lat zadebiutowała w dorosłej reprezentacji kobiecej Polski.